Архиєрейська хіротонія владики Василія (Тучапця), Екзарха Харківського

У Патріаршому соборі Воскресіння Христового 21 травня, у день пам’яті євангелиста Івана Богослова, відбулася архиєрейська хіротонія владики Василя (Тучапця), Екзарха Харківського.

Головним святителем став Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук), а співсвятителями – владика Степан (Меньок), Екзарх Донецький, і владика Василь (Медвіт), Єпископ-емерит Донецько-Харківського екзархату.

Архиєрейську Літургію очолив Блаженніший Святослав. З ним співслужили Апостольський Нунцій в Україні Томас Едвард Галліксон, Митрополит Львівський Ігор (Возьняк), Митрополит Івано-Франківський Володимир (Війтишин), Митрополит Тернопільський Василь (Семенюк), владика Богдан (Дзюрах), владика Кен (Новаківський), владика Мілан (Шашік), владика Василь (Івасюк), владика Дмитро (Григорак), владика Степан (Меньок), владика Василь (Медвіт), владика Йосиф (Мілян), владика Йосафат (Говера), владика Венедикт (Алексійчук), владика Михайло (Бубній), владика-номінант Богдан (Манишин).

Спершу владика Василь тричі публічно склав визнання своєї віри. Після цього відбувся Чин архиєрейської хіротонії, на завершення якого нововисвяченого єпископа одягли в архиєрейські ризи. Тоді Блаженніший Святослав вручив владиці Василеві архиєрейський жезл – символ його влади.

«Сьогодні ми стали свідками хіротонії – народження ще одного наслідника апостолів. І, можливо, хіротонія в цей день показує, що саме євангелист Іван відкриває нам таїнство особи новохіротонізованого владики Василя», – пояснив Блаженніший Святослав під час проповіді до вірних. Він нагадав, що єпископ – це той, хто повинен проповідувати Боже Слово. Говорячи про Івана Богослова, Предстоятель зазначив, що саме Іван дав найглибше визначення, ким є наш Бог: Бог є Любов, хто перебуває в Бозі – той перебуває в Любові.

Говорячи про владику Василя, Верховний Архиєпископ відзначив його небагатослівність. «Знаючи владику Василя, можу сказати, що він є небагатослівний, він мало говорить, але багато каже. І є якась подібність того дару, який йому Господь Бог дав, з особою Івана Богослова», – додав Блаженніший Святослав.

Церква посилає сьогодні владику Василя на нашу славну Слобожанщину, до Харкова. «І він повинен на взірець Івана Богослова пройти дорогу свого учителя аж до кінця. Бути з ним навіть тоді, коли всі розбіжаться. Бути свідком як страстей Христових, так і славним радісним проповідником Його воскресіння. Як той, хто перший повірить у воскреслого Христа, присутнього у новому Харківському екзархаті», – сказав Глава Церкви.

Сьогодні ми поручаємо владику Василя під особливий материнський покров Богородиці. «Нехай вона через свідчення твого синівського віддання їй буде знана серед твоїх людей як мати кожного віруючого християнського серця», – побажав Предстоятель владиці.

Дякуючи за дар особи владики Василя, Блаженніший Святослав подякував його батькам, які зі словами радості спостерігали за таїнством хіротонії. «Дякую за те, що ви його виховали, навчили любити Ісуса Христа. Нехай та любов вашого сина до Бога стане великою силою любові Церкви», – побажав Предстоятель.

Він зазначив, що сьогодні Церква просить, аби Господь назвав владику Василя своїм улюбленим учнем.

На хіротонії був також Апостольський нунцій в Україні Томас Едвард Галліксон. «Здається, що справді Святий Дух надихнув на рішення Синод Єпископів УГКЦ, щоб саме в такий важкий час для всього народу подбати про пастирські потреби Харкова та північно-східної частини України, призначаючи владику Василя Харківським екзархом. Молюся, щоб присутність владики Василя давала втіху пастві Христовій та щоб новий єпископ був міцною допомогою в проголошуванні апостольської віри в тому регіоні», – побажав Апостольський нунцій. Він запевнив у близькості Папи Франциска та в його апостольському благословенні.

«Сьогодні мені хочеться кликати «Благослови, душе моя, Господа», щоб подякувати Йому за всі добродійства, які Він мені вчинив. Я вдячний Богові за дар апостольського спадкоємства, яким Він мене сьогодні наділив. Вдячний Йому за довіру, яку він дає мені», – промовив владика Василь (Тучапець), Екзарх Харківський УГКЦ, по закінченні своєї архиєрейської хіротонії.

Ділячись своїми почуттями з приводу цієї події, новохіротонізований єпископ сказав, що його сповнює велике хвилювання перед великою відповідальністю, яку він тепер нестиме за вірних і духовенство Харківського екзархату УГКЦ. «Проте я маю образ і приклад Спасителя перед собою, який на Тайній вечері обмив ноги  своїм апостолам. Оце служіння і приклад Христа допоможе мені взяти на себе цю відповідальність. Тому взиваю до Господа, щоб Він скріпив мене на службу Йому».

Наприкінці свого слова Екзарх Харківський подякував Главі Церкви і Синоду Єпископів УГКЦ за те, що піднесли його до єпископської гідності: «Надіюся на вашу підтримку в моєму служінні». Він також подякував Архиєпископу Томасові Галліксону, Апостольському нунцію в Україні, за його підтримку Церкви і монастиря отців василіан; Блаженнішому Любомиру (Гузару), Архиєпископу-емериту УГКЦ, з яким тісно співпрацював у всіх церковних заходах, а також своїм святителям – владиці Василю (Медвіту), Єпископу-емериту Донецько-Харківському УГКЦ, і владиці Степану (Меньку), Екзарху Донецькому УГКЦ.

У своєму подячному слові владика Василь подякував усім і кожному, хто мав стосунок до його виховання і священства, особливо своїм батькам. «Щиро вдячний Богові за цю велику довіру, яку Він дає сьогодні мені. У цей день також відчуваю велике хвилювання перед великою відповідальністю», – зауважив владика Василь.

На хіротонію владики Василя (Тучапця) прибуло понад сто священиків, представники Чину Святого Василія Великого з України, Польщі, Словаччини, Італії, отці-ректори духовних семінарій з усього світу.

Напередодні, 20 травня, у храмі Святого Василія Великого у Києві відбувся Чин архиєрейського найменування владики Василя (Тучапця).

Чин архиєрейського найменування – один із вступних чинів архиєрейської хіротонії. Під час цього Чину новойменований владика на Євангелії складає присягу на вірність Вселенському Архиєреєві Папі Римському та Главі УГКЦ, зобов’язується виконувати всі приписи Синоду Єпископів УГКЦ і бути його сумлінним учасником.

Декрет про обрання зачитав владика Богдан (Дзюрах), Секретар Синоду єпископів УГКЦ.

Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) відзначив, що київська громада завжди пам’ятатиме владику Василя як доброго пароха. «Скільки за останніх півроку ця обитель (храм Святого Василія Великого) зробила для нашого Божого народу, скільки поранених тут було врятовано, скільки ран людський душ тут було загоєно! Тому тут при всій тій громаді, яка так сердечно зібралася, щоб привітати і помолитися за вас, хочу вам щиро подякувати», – звернувся архиєрей до новойменованого владики Василя.

Предстоятель УГКЦ зауважив, що, крім цього, владика Василь виконував у Києві уряд синкела у справах монашества. «Наше монашество, яке тут, у Києві, має своє коріння, під вашим проводом справді гуртувалося і росло», – відзначив Глава Церкви.

«Церква тепер посилає вас на Слобожанщину, де теж буде багато роботи. Це мільйонне місто, де є десятки тисяч наших студентів», – зазначив Предстоятель УГКЦ. Блаженніший Святослав подякував також за те, що владика привселюдно сказав Богові і Церкві «так» на новий поклик, який не є легкий, не є простий, зокрема в нових обставинах, в яких сьогодні проживає Слобожанщина і весь Схід України.

У Чині архиєрейського найменування взяли участь Архиєпископ-емерит Блаженніший Любомир (Гузар), владика Богдан (Дзюрах), владика Йосиф (Мілян), владика Венедикт (Алексійчук), владика Степан (Меньок) та владика Василь (Медвіт). Також на торжество прибули представники всіх монастирів Чину святого Василія Великого в Україні.

Як ми повідомляли, у середу, 2 квітня 2014 року, у Ватикані повідомлено про те, що Святіший Отець Франциск, взявши до уваги рішення Синоду Єпископів УГКЦ про поділ Донецько-Харківського екзархату УГКЦ, дав свою згоду на канонічне обрання Синодом Єпископів на єпископа та призначення на Екзарха Харківського високопреподобного отця Василя Тучапця, дотеперішнього ігумена монастиря Святого Василія Великого в Києві та провінційного вікарія. Новому єпископу надано титулярний осідок Чентуріонес.

Харківський верховноархиєпископський екзархат утворений шляхом виокремлення його з дотеперішнього Донецько-Харківського екзархату УГКЦ. Він охоплює територію Харківської, Сумської та Полтавської областей, з осідком у Харкові. До Донецького екзархату тепер належать: Донецька, Запорізька, Дніпропетровська і Луганська області. Екзархом Донецьким є владика Степан (Меньок).

За матеріалами департаменту інформації УГКЦ

Фото osbm.in.ua, автор брат Роберт Ленів, ЧСВВ

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *