Про екзархат

Створення Харківського Екзархату УГКЦ. Владика-номінат Василь Тучапець, ЧСВВ, – перший Екзарх Харківський

У середу, 2 квітня 2014 р., у Ватикані повідомлено про те, що Блаженніший Святослав Шевчук, Верховний Архиєпископ Києво-Галицький, за згодою Синоду Єпископів УГКЦ та порадившись з Апостольською Столицею, створив Харківський Екзархат УГКЦ, виокремлюючи його територію з дотеперішнього Донецько-Харківського Екзархату.

Святіший Отець дав згоду на канонічне обрання згаданим Синодом о. Василя Тучапця, ЧСВВ, дотеперішнього Ігумена монастиря Святого Василія Великого в Києві, першим Екзархом Харківським, надаючи йому титулярний осідок Центуріонес.

Владика-номінат Василь Тучапець, ЧСВВ, народився 29 вересня 1967 року в Яворові на Львівщині. У 1986 році вступив до Провінції Найсвятішого Спасителя Василіянського Чину святого Йосафата в Україні, де 1996 року склав довічні обіти. Філософсько-богословську освіту здобував у Польщі, захистивши 1998 року ліценціат з патристичного богослов’я.

Ієрейське рукоположенння отримав 12 липня 1997 р. з рук св. п. владики Софрона Дмитерка, ЧСВВ. Від 1998 року виконував різні душпастирські та настоятельські обов’язки в монастирях Провінції, займався викладацькою діяльністю. Від 2005 року – ігумен монастиря Святого Василія Великого в Києві, а від лютого 2012 р. – Радник та Вікарій Протоігумена Провінції Найсвятішого Спасителя.

Текст із сторінки uk.radiovaticana.va
сайту Радіо Ватикану

Хіротонія владики Василя (Тучапця)

(21 травня 2014 року)

Головним святителем став Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук), а співсвятителями – владика Степан (Меньок), Екзарх Донецький, і владика Василь (Медвіт), Єпископ-емерит Донецько-Харківського екзархату.

Спершу владика Василь тричі публічно склав визнання своєї віри. Після цього відбувся Чин архиєрейської хіротонії, на завершення якого нововисвяченого єпископа одягли в архиєрейські ризи. Тоді Блаженніший Святослав вручив владиці Василеві архиєрейський жезл – символ його влади.

«Сьогодні ми стали свідками хіротонії – народження ще одного наслідника апостолів. І, можливо, хіротонія в цей день показує, що саме євангелист Іван відкриває нам таїнство особи новохіротонізованого владики Василя», – пояснив Блаженніший Святослав під час проповіді до вірних.

Він нагадав, що єпископ – це той, хто повинен проповідувати Боже Слово. Говорячи про Івана Богослова, Предстоятель зазначив, що саме Іван дав найглибше визначення, ким є наш Бог: Бог є Любов, хто перебуває в Бозі – той перебуває в Любові.

Говорячи про владику Василя, Верховний Архиєпископ відзначив його небагатослівність. «Знаючи владику Василя, можу сказати, що він є небагатослівний, він мало говорить, але багато каже. І є якась подібність того дару, який йому Господь Бог дав, з особою Івана Богослова», – додав Блаженніший Святослав.

Церква посилає сьогодні владику Василя на нашу славну Слобожанщину, до Харкова. «І він повинен на взірець Івана Богослова пройти дорогу свого учителя аж до кінця. Бути з ним навіть тоді, коли всі розбіжаться. Бути свідком як страстей Христових, так і славним радісним проповідником Його воскресіння. Як той, хто перший повірить у воскреслого Христа, присутнього у новому Харківському екзархаті», – сказав Глава Церкви.

Сьогодні ми поручаємо владику Василя під особливий материнський покров Богородиці. «Нехай вона через свідчення твого синівського віддання їй буде знана серед твоїх людей як мати кожного віруючого християнського серця», – побажав Предстоятель владиці.

Дякуючи за дар особи владики Василя, Блаженніший Святослав подякував його батькам, які зі словами радості спостерігали за таїнством хіротонії. «Дякую за те, що ви його виховали, навчили любити Ісуса Христа. Нехай та любов вашого сина до Бога стане великою силою любові Церкви», – побажав Предстоятель.

Він зазначив, що сьогодні Церква просить, аби Господь назвав владику Василя своїм улюбленим учнем.

На хіротонії був також Апостольський нунцій в Україні Томас Едвард Галліксон.

_CEF2159_1600x1067

_CEF2205_1600x1067
_CEF2257_1600x1067

«Здається, що справді Святий Дух надихнув на рішення Синод Єпископів УГКЦ, щоб саме в такий важкий час для всього народу подбати про пастирські потреби Харкова та північно-східної частини України, призначаючи владику Василя Харківським екзархом. Молюся, щоб присутність владики Василя давала втіху пастві Христовій та щоб новий єпископ був міцною допомогою в проголошуванні апостольської віри в тому регіоні», – побажав Апостольський нунцій.

Він запевнив у близькості Папи Франциска та в його апостольському благословенні.

У своєму подячному слові владика Василь подякував усім і кожному, хто мав стосунок до його виховання і священства, особливо своїм батькам.

«Щиро вдячний Богові за цю велику довіру, яку Він дає сьогодні мені. У цей день також відчуваю велике хвилювання перед великою відповідальністю», – зауважив владика Василь.

Архиєрейську Літургію очолив Блаженніший Святослав. З ним співслужили Апостольський Нунцій в Україні Томас Едвард Галліксон, Митрополит Львівський Ігор (Возьняк), Митрополит Івано-Франківський Володимир (Війтишин), Митрополит Тернопільський Василь (Семенюк), владика Богдан (Дзюрах), владика Кен (Новаківський), владика Мілан (Шашік), владика Василь (Івасюк), владика Дмитро (Григорак), владика Степан (Меньок), владика Василь (Медвіт), владика Йосиф (Мілян), владика Йосафат (Говера), владика Венедикт (Алексійчук), владика Михайло (Бубній), владика-номінант Богдан (Манишин).

На хіротонію владики Василя (Тучапця) прибуло понад сто священиків, представники Чину Святого Василія Великого з України, Польщі, Словаччини, Італії, отці-ректори духовних семінарій з усього світу.

Департамент інформації УГКЦ

Фото osbm.in.ua

 

_CEF1989_1600x1067