«Важливо зрозуміти: не тіло є причиною зла», – владика Василій в день свята Вознесіння Господнього

Ми знаємо, як нелегко було учням повірити у воскресіння, після того, як вони досвідчили страждання Христа. Переживаючи втрату Свого Учителя, вони сховались. Думали, що Ісус помер – то й не знали, що далі їм діяти. Утім воскреслий Христос врешті приходить до них, аби підбадьорити. Приходить у тілі.

Для його Воскреслого тіла немає жодних матеріальних перешкод. Христос зумисно проходить крізь зачинені двері. Учні не одразу вірять своїм очам. Тож Спаситель зумисно акцентує: доторкніться, відчуйте тіло моє, дайте їсти мені… Найперше Христос намагається дати учням людське утвердження свого воскресіння. А згодом, коли приходить час, Він знайомить своїх учнів з обіцяним Утішителем, благословить їх і возноситься тілом на Небо.

У контексті слів євангелиста можна помітити: Господь акцентує певну увагу саме на тілі. Для нас це, можливо, дивно. Через призму античних філософських шкіл, які відбились у сьогоденні, вбачаємо в тілі в’язницю душі. Сприймаємо його, як щось протиставлене душі. Утім Писання згадує тіло геть в іншому контексті: Господь возноситься на небо з тілом. Христос сидить праворуч Отця у тілі. Ба більше, ще в книзі Буття зазначено, що, творячи людину, Господь наділяє тіло душею і характеризує його «добрим».

Отці Церкви нагадують, що людина складається з трьох компонентів: духа, душі й тіла. І жоден з цих компонентів за своєю природою не може бути злим, коли вони є в гармонії, у Дусі Святому. У День празника Вознесіння вважливо зрозуміти: не тіло є причиною зла.  Джерелом неприємностей є саме людський вибір чинити зло. Саме вибір гріха, а не тіло, стає причиною дисгармонійності, проблем й розрухи. Під час Вознесіння Ісус ніби знову нагадує нам про гідність людського тіла.

Ви – храм Святого Духа, – каже апостол Павло. Лиш гармонія присутності Духа Святого, Утішителя, який супроводжує апостолів опісля Вознесіння Христового, даючи можливість пошуку близькості Господа, стає визначальною у боротьбі на життєвому шляху. Благодать Божа дає нам силу побороти зло, тож перебуваймо у ній. Сьогодні ж бажаю, аби Божа благодать оселилась назавжди у Вашому серці. Аби у тій гармонії духа, душі й тіла ми могли славити Єдиного Бога у Тройці Святій.

Із проповіді Кир Василія на празник Вознесіння ГНІХ

Світлина: Іларіон Паньків

Пресслужба Харківського екзархату УГКЦ

 

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *