«Мир має свою ціну! Український народ платить ціну вашого миру» – українська молодь звернулась до італійських школярів.
В рамках духовно-просвітницької мандрівки в Європу, українська молодь з Одеського та Харківського Екзахратів мала нагоду спілкування та свідчення учням та студентам Ліцею Марко Поло у Венеції. На запрошення спонтанної волонтерської мережі «Rete per la Pace – Rivera del Brenta», майже пʼятдесят молодих людей приїхали до Італії, щоб ділитись своїм досвідом та історією жорстокої агресії росії. Дану мандрівку організувала Патріарша комісія УГКЦ у справах молоді.
«Тут немає крісел, тому що це не театр і не вистава, а драматична реальність життя ваших ровесників», – сказала директорка ліцею Марко Поло у Венеції запросивши старшокласників сісти на долівку холу школи, щоб послухати свідчення української молоді про війну. Представляючи українську молодь, отець Роман Демуш, який супроводжує групу, звернувся до слухачів кажучи, що «Мир має свою ціну! Українська молодь та український народ платить ціну вашого миру! Бо тягар війни впав, головним чином, на плечі молодих людей».
Тетяна Бєлянінова з селища Золочів Харківської області розповіла про постійні обстріли, про навчання онлайн, про не можливість зустрічей з друзями. «Я дуже щаслива бути тут в Італії з вами. Життя тут і в Україні дуже відрізняється. Кожен день ми живемо в ізоляції, страсі та напрузі через повномасштабну війну. Ми б дуже хотіли збиратись ось так, як ви тут, багато розмовляти, ділитись історіями та емоціями. Але ми не можемо цього робити. Тому я прошу вас, цінуйте кожну хвилину свого життя, насолоджуйтеся цим часом. Мене війна навчила цінувати і бути вдячною. Дякуємо, що чуєте нас».
Артем Черепащук з Херсону ділиться: «Неможливо порівняти життя в окупації та на своїй землі. Своїми діями росіяни дали нам зрозуміти, що на нашій землі вони головні. Після свого відходу вони залишили нас без електроенергії та газу. А потім біда підриву Каховської ГЕС зруйнувала моє село. Більшість будівель пішли під воду. Тому слід памʼятати, що Україна боронить не тільки свою землю, а також і Європу. Треба не забувати український народ й надалі допомагати!».
Дівчата з Харкова Ремізова Анастасія і Бєлозор Вероніка поділились про те, як їхнє місто щодня потерпає від ракетних ударів по цивільних місцях та інфраструктурі. «Кожного дня ми чуємо повітряну тривогу та вибухи. Повітряна тривога може тривати безперервно 40 годин. Увесь цей час ми знаходимось у небезпеці, але попри це все маємо жити далі, оскільки ворог прагне зламати нашу силу духу», – розповідає Анастасія.
Вона також продемонструвала фотографії з різних містечок, що на Харківщині, де російські війська розстрілюють цивільні обʼєкти і мирне населення.
Вероніка додала: «Найстрашніше, що з собою принесла ця війна – втрати людських життів. Коли авіабомби влучили в торговий центр, де знаходилось на той момент близько 200 людей – загинули наші парафіяни катедрального собору: мама і донька. Ця трагедія дуже сильно відгукнулась у наших серцях. Це невимовний біль втрачати тих, кого ви знали, любили та з кого брали приклад».
На запитання від школярів про те, що дає сили та надію жити в цих драматичних умовах війни Луїза Коновал з міста Люботин Харківської області відповіла: «В час війни ми навчились радіти маленьким речам: бачити рідних і зустрічатись з друзями. Навіть – ходити до школи». Працюючи з дітьми вона наголосила, що заради них готова працювати далі за тих умов, які має, щоб дарувати і ділитись любовʼю та теплом, бо вони так її потребують.
Особливим виявом підтримки для українсько молоді були написи «СТОП ГЕНОЦИД», що їх італійські школярі Класичного Наукового та Артистичного Ліцею Марко Поло розвісили на Венеціанських мостах.
В пообіддя українська молодь мала захоплюючу екскурсію Венецією, відвідавши історичні, архітектурні мистецькі памʼятки «міста на воді». Зокрема, за сприянням курії Патріархату Венеції, у супроводі екскурсоводів, відвідали Собор Святого Марка, де мали нагоду не лише почути історію міста та собору, але й молитись за мир перед гробом апостола і євангелиста Марка.
Ввечері курія Венеціанського Патріархату пригостила молодь смачною вечерею в Духовній Семінарії, а відтак, мала місце захоплююча прогулянка вечірньою Венецією.
Пригадуємо, що дана ініціатива реалізовується Патріаршою Комісією УГКЦ у справах молоді, з благословення владики Михаїла (Бубнія) та владики Василя (Тучапця) та на запрошення спонтанної волонтерської мережі «Rete per la Pace – Rivera del Brenta», до складу якої входять низка асоціацій та організацій, за підтримки мерій міст Міра, Доло та Кампоногара та за сприяння Патріархату Венеції.
В наступні дні на українську молодь чекають екскурсійний похід в гори, вечері та моменти ділення з місцевими парафіяльними спільнотами пасторальної зони і також, відвідини місцевих шкіл та зустрічі з ровесниками. Слід зазначити, що особливою нагодою свідчити правду про Україну українська молодь має перебуваючи в італійських сімʼях та родинах, які любʼязно відгукнулись та гостять в своїх домівках молодь, котра на своєму тілі носить видимі і невидимі рани війни.
Повідомила Патріарша комісія у справах молоді