Священик Харківського екзархату взяв участь у навчальній подорожі до Німеччини

З 15 до 23 листопада 2014 р. Б. священик Харківського екзархату о. Максим Кролевський брав участь у навчальній подорожі до Німеччини, що мала за мету обмін досвідом служіння Церкви для збереження створіння. Так 16 листопада в українській парафії, у церкві св. Варвари, що у м. Відень (Австрія) відбулася Божественна Літургія, яку очолив о. Тарас Шагала у спів служінні з працівниками екологічної інституції.
Протягом наступних днів відбувалися корисні зустрічі з цікавими особистостями, людьми, які радо ділилися своїм набутим досвідом, розробками та досягненнями в екологічній ділянці.
У понеділок, 17 листопада, розпочався освітній семінар для єпархіальних та екзархальних референтів Бюро УГКЦ з питань екології. Особливістю даного заходу є те, що він відбувається у Німеччині, де українські церковні екологи переймають довголітній досвід місцевої Церкви, яка вже близько півстоліття на інституційному рівні піклується про захист та збереження навколишнього середовища.
У перший день семінару його учасники ознайомились з основними принципами екологічного сертифікування ЕМАS, а також прикладами його застосування в будинку освітньої академії у Petersberg bei Dachau, де вони замешкали. Після обіду увазі учасників семінару була запропонована тема екологічного будівництва, унаочнена оглядом парафіяльного центру церкви св. Петра в Дахау, особливість якого полягає в нульовому рівні викидів вуглекислого газу (пасивний будинок).
Архітектор Роберто Гонцало розповів про переваги енергоефективного будівництва на прикладі свого дітища – парафіяльного центру, де відбувався захід. Зокрема увазі присутніх було представлено централізовану систему вентиляції з теплообміном, коефіцієнт корисної дії якої становить 93 відсотки, і яка є настільки розумною, що включається лише тоді, коли рівень вуглекислого газу в приміщенні починає перевищувати допустимий рівень.
Особливе зацікавлення присутніх викликало констатування професіонала стосовно того, що, маючи відповідні знання і провівши належне планування, будівництво пасивного будинку стане дорожчим всього близько на 5 відсотків у порівнянні зі звичайним, але насправді, в довгостроковій перспективі – набагато дешевшим, адже такий будинок здатний цілком відмовитись від будь-якої системи опалення. Достатньо буде тепла, яке виділяють наявні тут побутові прилади та його мешканці.
Програма семінару, який буде тривати до кінця тижня, є дуже насиченою і передбачає різні освітні заходи та ознайомлення з важливими прикладами управління Божими дарами та бережливого ставлення церковних установ щодо природного довкілля. Поряд з тематикою богословсько-етичних основ служіння Церкви для збереження створіння на порядку денному буде стояти детальніше знайомство з завданнями та ключовим сферами діяльності німецьких єпархіальних референтів з питань екології, а також питання енергоефективності та використання альтернативних джерел енергії. З-поміж іншого, в рамках програми відбудеться зустріч з провідним богословом – фахівцем у сфері сучасної екологічної етики професором Маркусом Фогтом, а також з керівництвом відділу енергоефективності Міністерства економіки Баварії.
У наступних навчальних днях відбулась зустріч єпархіальних референтів Бюро УГКЦ з питань екології із заступником міністра Мінекономіки Баварії, а також керівником департаменту енергоефективності та енергозбереження відповідного міністерства. Присутні сторони обговорили тему енергетичної політики Німеччини та Баварії, а також застановились над питанням перспектив дружньої до довкілля та справедливої стосовно людей енергетичної політики України. Німеччина загалом і Баварія зокрема є гідними наслідування зразками енергетичної політики і ефективного використання природних дарів. Так наприклад, вже сьогодні 34% електроструму країни генерується завдяки відновлювальним джерелам енергії, а до 2021 їх частка має становити 50%.
Окремий акцент у жвавій дискусії був поставлений на питання співпраці держави та Церкви у сфері екологічної освіти для енергоефективної поведінки та відповідального управління природними дарами. Чиновниками Міністерства було підкреслено особливе значення Церкви у процесі суспільного діалогу та формування стійкої екологічної культури.
В рамках програми цього дня учасники семінару відвідали також мюнхенський університет Людвіга Максиміліана і заслухали доповідь проф. Маркуса Фогта, директора інституту Католицької соціальної етики, про богословсько-етичні основи відповідальності за навколишнє середовище. Згідно із професором Фогтом, ключовим механізмом спасіння природного довкілля і майбутнього людства має стати принцип сталого розвитку, який має збалансовувати потреби і оптимізувати взаємозв’язки між суспільством, економікою та екологією. Однак цей принцип залишиться одним із формальних механізмів, якщо не стане частиною культури суспільства та поведінки людей. В цьому сенсі, для ефективності принципу сталості особливе значення має християнська віра, через призму якої ми дивимось на виснажену та зруйновану природу і бачимо в ній розп’ятого і страждаючого Христа.
Опісля єпархіальні референти УГКЦ зустрілися з владикою Петром (Криком), апостольським екзархом УГКЦ для Німеччини та скандинавських країн, колишнім головою екологічної комісії Синоду Єпископів УГКЦ і спільно з ним відслужили молебень до Бога-Творця, молячись за збереження створіння, а також за дар Божого миру в людських серцях, сім’ях, суспільстві, всьому світі, а особливо в Україні.
Напередодні церковні екологи ознайомились з основами екологічної освіти, яку проводить Церква у Німеччині, на прикладі освітнього центру отців Премонстеріанців «Сім’я-довкілля-культура» у монастирі Рогенсбург, а також відвідали лісову кліматичну станцію освітнього центру «Відчуття лісу», де мали нагоду пізнання важливості лісу для глобальної екосистеми і клімату планети, а також гарну нагоду для дружнього спілкування з природою та працівниками відповідних німецьких церковних інституцій.
Прес-служба парафії Пресвятої Тройці, м. Полтава.

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *