Фільм про депортованих українців «Евакуйовані назавжди» презентують у Полтаві

5 липня о 18.30 у полтавському кінотеатрі «Візорія» покажуть фільм про примусову депортацію українців із території Надсяння – «Евакуйовані назавжди». Це художньо-документальна, історична стрічка, яка розповідає про українців, насильно виселених зі своїх етнічних земель – території Закерзоння (Надсяння. Північна Лемківщина) у 1945-46 рр. Картина змальовує долю селян, які поселилися в с. Терновиця, Івано-Франківської обл. та були активними вірянами переслідуваної на той час Української Греко-Католицької Церкви. І частина носить назву “Евакуйовані назавжди”, ІІ частина – “Переслідувана правда”.
Метою проекту є збереження пам’яті про нашу національну та духовну ідентичність, передаючи наступним поколінням свідчення людей, які пережили страшні випробування і при цьому залишились вірними українському народу та УГКЦ. На фоні сучасних подій євроінтеграції України ми бачимо проблему асиміляції українців, відчуженість від рідної Церкви та культури. Ця проблема стосується також і тих, які покинули вимушено чи добровільно рідну землю в далекому минулому. Тому нашим проектом хочемо збудити національну та християнську свідомість.
Ідея створення фільму належить священику Івану Качанюку, який, як він сам зазначив, пов’язаний з цими людьми ще з 80-х років і його досі вражає їхня надзвичайна духовність. Центральна лінія – це збереження переселенцями греко-католицької віри, яка допомагала їм пережити скрутний період, об’єднувала. – Ця стрічка має на меті зберегти пам’ять про ті роки, коли за наказом польської влади десятки родин змушені були покинути рідну домівку і оселитись на Франківщині, у селі Терновиця. Зважаючи на те, що свідків тих подій стає щораз менше, адже це люди поважного віку, автор вважає своїм обов’язком зібрати свідчення та передати їх світові, – розповідає отець Іван. Режисер Люба Терлецька, для якої це дебют, змогла вдало поєднати документальні кадри, інтерв’ю і головне – постановочні кадри, що робить фільм – художнім, для великих екранів. Режисер не намагається переповісти історію, вона хоче показати почуття, які тоді переживали депортовані.

Працюючи над фільмом, Любов Терлецька керувалась принципом, що справжню історію повинні розповідати очевидці подій, які на власні очі бачили біль та страждання своїх односельчан, змушених під тиском тоталітарного режиму покинути рідну землю – Найбільші труднощі, з якими ми зіткнулись – це маленькі технічні можливості. Фільм створений на зібрані нами кошти, а невеликий бюджет не може дозволити все, що задумується. Ми бачили це так, а виходити потрібно було з того, що є,– зазначила Любов Терлецька. У другій частини фільму його творці покажуть тодішнє життя підпільної УГКЦ. Зараз вони не тільки шукають кошти для нової кінострічки, а й запрошують до співпраці депортованих українців Закерзоння. Продюсер Сергій Устюков розповів, що фільм хочуть бачити не тільки у нас – етнічні українці звертаються зі всіх куточків світу, просять про показ і тому вже зараз фільм перекладається англійською мовою. Наразі організатори шукають ресурси для зйомок другої частини фільму «Переслідувана правда». Усі бажаючи можуть добровільно пожертвувати кошти і допомогти стрічці про депортованих українців вийти на екрани.
Організатори події у Полтаві: Парафія Пресвятої Трійці УГКЦ м. Полтава; Інформаційна агенція news; ГО «SavePoltava». Кінотеатр «Wizoria Poltava». Роман Коржик, Syla.news

Джерело:http://syla.news/2018/07/02/film-pro-deportovanyh-ukrayintsiv-evakujovani-nazavzhdy-prezentuyut-u-poltavi/
© SYLA NEWS

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *