Фільм “Евакуйовані назавжди” презентували у Полтаві

5 липня у Полтаві відбулася презентація художньо-документальної кінострічки “Евакуйовані назавжди”. Сучасники, які цікавляться проблемою депортації українців з етнічних земель, історики, очевидці та потерпілі завітали на полтавську кіно-прем’єру та поділилися враженнями від стрічки. В той час, як в ході війни було зрозуміло, що Червона армія отримає перемогу над нацистами та опиниться на території Польщі, комуністична держава планувала утворити Польську Народну Республіку. Відповідно до цього радянська влада уклала договір із поляками про те, що українців, які проживають на території Закерзоння, а саме Надсяння та Північної Лемківщини, потрібно переселити на землі, які належать УРСР. Здавалося, що міждержавний компроміс ніби не передбачав того лиха, яке сталося пізніше. Бо згодом виявилось, що корінних українців депортували із західних земель без можливості повернення. Навесні 1944 року почалося переселення. Українців розкидало по різних куточках УРСР: і на Івано-Франківщину, і на Тернопільщину, і навіть на Полтавщину. Найцікавішим було те, що різні етнографічні групи українців не переселяли у повному складі, а намагалися “розсіяти” їх по всій Україні. Наприклад, так сталося із лемками. Власне, і на самій презентації фільму історик Людмила Бабенко розповіла, що в силу трагедії 1944-1945 років, сьогодні жителі Лемківщини дуже шанобливо ставляться до пам’ятних дат та подій, які зображені у кінострічці. Чимало людей звинувачують польську владу та й самих поляків у знущаннях над українцями у часи депортації. Проте католицький ксьондз отець Ципріан Чоп запевняє, що насправді, не можна звинувачувати усіх поляків, які жили у ті часи і тих, хто й сьогодні проживає на території Польщі. Адже у тому, що трапилось, винні поляки, які підкорилися комуністичній владі, тобто ті, які радянізувалися, співпрацюючи з радянської владою в Росії.
Як зазначили організатори презентації, фільм не має жодного наміру розпалити ворожнечу між польським та українським народом. Стрічка навпаки націлена на те, щоб консолідувати українців, возз’єднати їх. Адже стільки людей з України відвідують сьогодні Польщу, бувають на місцях, де колись відбувалась депортація, і на яких тепер організовують мистецькі та культурні заходи. Показувати історичну правду важливо, але в жодному разі не можна розпалювати нову ворожнечу. Свої враження від фільму також констатували глядачі. Багато з них були в захваті від емоцій, які їм передалися кінострічкою. Деякі очевидці тих подій згадували своє життя в депортації, а нащадки переселенців ділилися історіями своїх предків.

Нагадаємо, художньо-документальний фільм “Евакуйовані назавжди” зняла кіностудія “Апостол” за сприяння інформаційної агенції Syla.news та компанії Syla Production. Також продюсери кінострічки анонсували, що зараз триває робота над зйомками другої частини фільму, яка називатиметься “Переслідувана правда”.
Ірина Пилипишина, Syla.news

Джерело:https://syla.news/2018/07/06/film-evakujovani-nazavzhdy-prezentuvaly-u-poltavi/
© SYLA NEWS

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *