Комунікат Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви

(м. Львів-Брюховичі, 3–12 вересня 2017 року Божого)

Від 3 до 12 вересня 2017 року Божого у м. Львові-Брюховичах проходив Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, в якому брало участь 39 архиєреїв з України, країн Центральної та Західної Європи, Пiвнiчної і Пiвденної Америки та Австралiї.

Синод розпочався Божественною Літургією в архикатедральному соборі Святого Юра, на якій відбулася архиєрейська хіротонія о. Андрія Рабія, призначеного на Єпископа-помічника Філадельфійської архиєпархії УГКЦ у США. У радості та великій вдячності Богові за дар нового владики всі присутні вислухали подячне слово новопоставленого архиєрея, в якому він поділився спогадами про своє покликання до священичого служіння, котре зародилося саме у львівському соборі Святого Юра.

Наприкінці Божественної Літургії секретар Синоду Єпископів владика Богдан (Дзюрах) зачитав Декрет про скликання Cиноду, а  Глава УГКЦ Блаженніший Святослав урочисто проголосив його відкриття. До присутніх звернувся з привітальним словом Архиєпископ Клаудіо Гуджеротті, Апостольський нунцій в Україні. Цього ж дня, увечері, було відслужено Молебень до Святого Духа та всі члени Синоду склали присягу, яку зачитав найстарший із присутніх за єпископською хіротонією – владика Василь (Лостен). Опісля єпископи оглянули відеосюжет на спомин про світлої пам’яті блаженнішого Любомира Гузара, який упокоївся в Бозі 31 травня цього року.

На початку синодальних засідань 4 вересня 2017 року Божого до архиєреїв звернулися із привітальним словом запрошені гості: Архиєпископ Клаудіо Гуджеротті, Апостольський нунцій в Україні; владика Димитрій (Рудюк), Митрополит Львівський і Сокальський Української Православної Церкви Київського Патріархату; владика Едвард Кава, Єпископ-помічник Львівської архидієцезії, який зачитав лист-привітання від Архиєпископа і Митрополита Мечислава Мокшицького, Голови Єпископської Конференції Римо-Католицької Церкви в Україні; о. Андрес Мартінес Естебан, вікарій Архиєпископа Мадрида для східних католиків з Іспанії; владика Булос Матар, Архиєпископ Бейрута, який передав вітання від Блаженнішого Бешара Бутроса Раї, Патріарха Маронітської Католицької Церкви. Присутність достойних гостей з інших Українських Церков, як рівно ж – представників Церков свого права з-за кордону надала синодальним нарадам глобального виміру та показала відкритість УГКЦ до ведення конструктивного діалогу з братами і сестрами у вірі як на матірних землях, так і за кордоном.

Серед запрошених гостей на синодальних засіданнях були: владика Мілан (Шашік), Єпархіальний єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії, зі своїм помічником владикою Нілом (Лущаком); митр. прот. Василь Говера, Апостольський делегат для українців греко-католиків у Казахстані і країнах Середньої Азії; архимандрит Сергій Гаєк, Апостольський візитатор для Білоруської Греко-Католицької Церкви; о. Михайло Дубович, вікарій для українців греко-католиків у Румунії. Під час синодальних нарад та в ході братерського спілкування гості ділилися успіхами та викликами в їхньому душпастирському служінні, а члени Синоду Єпископів УГКЦ запевняли про свою солідарність з ними і готовність надавати необхідну підтримку.

Важливим моментом цьогорічного Синоду була Програмна доповідь Глави УГКЦ. Блаженніший Святослав звернув увагу на виклики, які спричинені глобальними і радикальними змінами в усьому світі і на яких Церква повинна шукати належні відповіді. Після Програмної доповіді Отця і Глави УГКЦ відбулася конструктивна дискусія синодальних отців з приводу питань, які висвітлив Блаженніший Святослав у своєму виступі.

Головною темою Синоду було літургійне і молитовне життя УГКЦ. Владика Венедикт (Алексійчук), Єпархіальний єпископ Чиказької єпархії святого Миколая, у своїй  доповіді на цю тему наголосив, що нашим головним Учителем молитви є сам Спаситель – Ісус Христос, який показує в Євангелії своїм учням приклад своєї молитви до Отця. Учителями молитви за прикладом Христа повинні бути батьки, катехизи та священики. Наші богослужіння у храмах є спільною молитвою до Бога, тому до них потрібно готуватися і  здійснювати їх так, щоб вони справді провадили до Спасителя кожну людину, яка переступить поріг храму. Співдоповідачами головної теми Синоду були експерти з літургійних питань: о. проф. д-р Петро Ґаладза з Торонто, проф. д-р Данило Ґаладза з Відня, о. д-р Василь Рудейко, Тарас і Максим Тими, – які фахово і цікаво представили синодальним отцям різноманітні аспекти літургійної проблематики нашої Церкви. Цінним доповненням до виступів експертів стала робота в групах, під час якої владики обговорили різні аспекти літургійного і молитовного життя УГКЦ: від особистої, родинної молитви і аж до перекладів літургійних текстів різними мовами, якими послуговуються вірні УГКЦ у світі.

Синод заслухав звіт владики Богдана (Дзюраха), секретаря Синоду та адміністратора Патріаршої курії, про діяльність Патріаршої курії за звітний період. Було також розглянуто стан реалізації Стратегії розвитку УГКЦ до 2020 року, який представив владика Кен (Новаківський) з о. д-ром Андрієм Онуферком. Крім того, Синод обговорив програму впровадження Стратегії розвитку соціального служіння УГКЦ. Єпископи ознайомилися із станом будівництва Патріаршого центру в Києві та розглянули проект побудови реколекційного центру Патріаршої курії у Києві. Окрему увагу владики звернули на стан беатифікаційних та канонізаційних процесів в УГКЦ.

Упродовж синодальних засідань владики працювали над низкою документів, підготованих Канонічним відділом Патріаршої курії, а також розглянули важливі кадрові питання.

Окрему увагу синодальні отці звернули на розвиток військового капеланства, висловлюючи свою вдячність капеланам УГКЦ за їхнє геройське служіння і посвяту в супроводі українських воїнів та в лікуванні духовних ран народу, яких завдала триваюча російська агресія проти Української Держави. Турбота синодальних отців про наше духовенство виявилася рівно ж у розгляді програми супроводу священичих родин і формації дружин священиків. Зважаючи на потребу покращити душпастирство молоді, Синод Єпископів заслухав звіт про стан підготовки Катехизму УГКЦ для молоді.

7 вересня, у день смерті патріарха Йосифа Сліпого, Блаженніший Святослав разом зі всіма членами Синоду відслужив панахиду на могилі свого славного попередника в крипті архикатедрального собору Святого Юра. Потім владики взяли участь у духовно-мистецькій програмі з нагоди 125-ліття від дня народження патріарха Йосифа. Прекрасний концерт на честь слуги Божого Йосифа Сліпого подарувала синодальним отцям та всім присутнім у соборі Заслужена капела «Трембіта» у співпраці з Центром студій спадщини патріарха Йосифа (США), Львівською архиєпархією та Фундацією «Андрей».

Програма цьогорічного Синоду включала рівно ж святочні зустрічі з вірними. Так, 10 вересня Блаженніший Святослав на Ясній горі у Гошеві, у монастирі Чину святого Василія Великого, очолив загальноцерковні святкування 400-ліття Василіанського чину святого Йосафата та 380-х роковин смерті митрополита київського Йосифа Велямина Рутського. Із Главою Церкви співслужили синодальні отці, яких із радістю вітали тисячі паломників, що зібралися на Ясній горі. Блаженніший Святослав окремо згадав воїнів-захисників Батьківщини та закликав присутніх на прощі продовжувати усильні молитви за дар миру і відновлення територіальної цілісності України, а також запевнив про молитовну пам’ять про поранених і родини загиблих. Того ж дня частина учасників Синоду взяла участь у посвяченні Центру митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету у Львові, яке очолив владика Борис (Ґудзяк), Єпархіальний єпископ Паризької єпархії святого Володимира, президент УКУ.

11 вересня члени Синоду зустрілися з достойними гостями з Німеччини: владикою Гайнером Кохом, Архиєпископом Берліна, головою Комісії Німецької Єпископської Конференції для Центральної і Східної Європи («Реновабіс»); о. д-ром Хрістіаном Гартлем, керівником Благодійного фонду Німецької Єпископської Конференції «Реновабіс»; Йоахімом Зауером, референтом «Реновабісу» для України; Йоганесом Зінггаммером, віце-президентом німецького Бундестагу, членом католицької дієцезіальної ради архидієцезії Мюнхена і Фрайзинга. Зокрема останній від імені німецького уряду запевнив, що Німеччина надалі буде солідарною з українським народом, який потерпає від російської агресії, і підкреслив, що «Україна належить до Європи і Україна не є самотньою». Архиєпископ Гайнер Кох поділився досвідом душпастирського служіння Католицької Церкви в Німеччині, наголосивши на важливості поглиблення віри в практикуючих католиків, передавання віри через формування оживлених Святим Духом парафіяльних спільнот, як рівно ж про свідчення Христового Євангелія через любов до всіх без винятку людей. При цьому високий гість процитував св. Матір Терезу з Калькутти, яка в певний момент свого життя визнала: «Спершу я думала, що маю навертати людей. Але тепер я зрозуміла, що маю любити людей». Глава УГКЦ від імені всієї Церкви подякував німецькому єпископату і уряду за послідовну й щедру підтримку та солідарність з нашою Церквою і з українським народом.

Кожного дня проповіді на Божественній Літургії для єпископів виголошував о. проф. д-р Марко Бляза, ТІ, з Польщі. Один день члени Синоду присвятили духовній віднові, яку також провадив цей духовний отець. Проповіді та духовні науки о. Марка мали характер літургійних катехиз, оскільки проповідник щедро переплітав їх цитатами літургійних текстів візантійської традиції та свідченнями Отців і Вчителів Вселенської Церкви. При цьому він вміло поєднував богословську проникливість і витончений гумор.

Синодальні отці звернулися з вітальними листами до Папи Римського; Президента України; Прем’єр-міністра України; Голови Верховної Ради України; Вселенського Патріарха; Глав Католицьких Єпископських Конференцій Європи, Канади і США; Глав Патріарших і Верховноархиєпископських Католицьких Східних Церков; Предстоятелів Православних Церков в Україні та ін.

Наступний Синод Єпископів УГКЦ було вирішено провести 2–11 вересня 2018 року Божого у Львові-Брюховичах. Його головною темою буде «Боже Слово і катехизація». Відповідальними за підготовку головної теми визначено владик Петра (Стасюка) та Давида (Мотюка). Владики з вдячністю прийняли запрошення Митрополита Перемишльсько-Варшавського Євгена (Поповича) прибути 9 вересня наступного року до Перемишля на святкування 325-ліття відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом у складі УГКЦ.

 

Секретаріат Синоду Єпископів УГКЦ

Джерело

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *