У місті Лозова Харківської області облаштують Меморіальний хрест “Героям України”

Понад сто років тому, в грудні 1917 року, південна Харківщина стала місцем протистояння українців російським загарбникам. І якщо за протистояння крутянців відомо багато, то про бій за Лозову, який стався раніше, відомо ще мало. Харків захопили після короткої сутички, а от вже у Лозовій українські підрозділи відповіли кількаденним збройним опором. З 1990 року у Лозовій відбулася спроба встановити Меморіальний хрест на честь загиблих українських захисників. Проте ця спроба була грубо перервана тодішньою комуністичною владою. Наступного року Меморіальний хрест «Героям України» урочисто встановлено в місцевому парку «Перемога». На його встановлення, окрім лозівчан, прибули гості з Харкова, Полтави, Києва, Дніпра, освячував хрест священник УГКЦ з Івано-Франківська.

З тих пір біля Хреста регулярно проводилися меморіальні заходи місцевою патріотичною громадою на День Незалежності, Покрову Пресвятої Богородиці, День Героїв тощо. Тут збиралися колишні репресовані, українські воїни, громадські активісти з різних міст – Харкова, Первомайського (Ліхачова), Павлограду, Слов’янська, Полтави, правлять панахиди священники УГКЦ та ПЦУ.

 

Неодноразово хрест зазнавав актів вандалізму, але лозівські патріоти продовжували ним опікуватися. І ось тепер парох Преображенської громади УГКЦ о. В’ячеслав Труш та голова організації рідних загиблих «Пам’ять серця» пані Лариса Шевченко звернулися до місцевої влади із проханням облаштувати Хрест «Героям України» (упорядкувати територію, пофарбувати сам Хрест тощо) та надати йому належний статус, який дозволив би реагувати на факти вандалізму. За розпорядженням голови, створили спеціальну робочу групу, до якої увійшли, зокрема, і о. В’ячеслав Труш та п. Лариса Шевченко.

На засіданні групи, яка відбувалася у приміщенні міськвиконкому, представники усіх причетних служб вирішили зайнятися пам’яткою, не чекаючи документального оформлення. На першому етапі – до свята Покрови Пресвятої Богородиці – об’єкт відремонтують, облаштують прилеглу територію та висадять квіти. Далі займатимуться оформленням пам’ятки та подальшим її облаштуванням. Так поступово, завдяки співпраці місцевої влади та активної громадськості, відновлюється пам’ять про українських захисників минулого, встановлюються маркери української ідентичності, виховується почуття патріотизму і любові до свого, до рідної, Богом даної землі.

Повідомив о. В’ячеслав Труш

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *