У другу неділю Великого посту Екзарх Харківський Владика Василій (Тучапець) очолив Архиєрейську Літургію у храмі Покотилівського Свято-Покровського монастиря. У своєму слові Архиєрей застановився над чеснотою стриманості.
“Стриманості – це чеснота, яка є дуже важливою у житті людини. Гріх руйнує в людині гармонію між душею і тілом. Людина через гріх стає залежною від своїх тілесних пристрастей та пожадань. І саме через стриманість людина знову повертає цю рівновагу у своєму житті. Тоді вже не пристрасті чи пожадання керують нею, а навпаки, ті почуття, ті бажання, які є в людині, ці потреби, які є в людині, вони керуються її розумом, її душею. І піст допомагає нам зберігати цю рівновагу.
Цього навчає нас Святе Письмо. Коли пригадаємо історію Адама і Єви, то бачимо, що Господь дав їм одну Заповідь: “Не коштуйте плоду з дерева пізнання добра і зла”. Тобто Він дав їм Заповідь Стриманості. Завдяки їй вони повинні були зберігати цю Божу благодать у своєму серці і одночасно зберігати також рівновагу між душею і тілом. Саме тоді душа керувала тілом і його потребами. Коли людина порушила цю Заповідь, коли проявила нестриманість, тоді відповідно порушилася рівновага в її житті. Людина, як наслідок, отримала смерть, а також різні пристрасті і пожадання.
Церква встановила Великий піст, щоби через здобуття чесноти стриманості, ми знову відновили в собі цю гармонію.
Під час посту ми обмежуємо себе в їжі. Для чого?
Коли людина завдасть терпіння своєму тілу, тоді зможе розірвати гріховний зв’язок і перемогти пристрасть та гріх. І тоді вже не тіло з його пожаданнями, буде керувати людиною, але навпаки, справжній розум буде тим керманичем, який буде керувати бажаннями і почуттями людини. Саме в цьому є велике значення посту.”