ПОУЧЕННЯ ДЛЯ ТИХ, ХТО ПРИСТУПАЄ ДО СВЯТИХ ТАЇНСТВ ПОКАЯННЯ ТА ЄВХАРИСТІЇ

Покаяння – свято для Господа, бо у Євангелії сказано, «що на небі буде більша радість над одним грішником, що кається, ніж над дев’ятьдесят дев’ятьма праведниками» (Лк. 15, 7).

Адже покаяння, влаштовуючи свято Богові, запрошує на гостину й небо. Ангели радіють, торжествують усі небесні чини, яких покаяння візвало втішатися».

(Преп. Єфрем Сірійський)

І. СВЯТЕ ТАЇНСТВО ПОКАЯННЯ (СПОВІДЬ).

Святе Таїнство Покаяння (Сповідь) є особливою зустріччю заблуканої людини, якою є кожен з нас, з милосердним Богом, нашим люблячим Батьком.

Для того, щоб глибоко пережити цю зустріч, потрібно належним чином приготуватися до неї, виконуючи наступні умови:

1. Зробити іспит совісті.

2. Збудити жаль за гріхи.

3. Постановити поправитися.

4. Визнати всі гріхи перед священиком у сповіді.

5. Виконати призначену сповідником покуту.

 

Іспит совісті.

Іспит совісті розпочинаємо молитвою:

Всемогучий і милосердний Боже, просвіти мій ум, щоб я розпізнав і зрозумів гріхи, які вчинив, та переміни моє серце, щоб я щиро навернувся до Тебе. Нехай Твоя любов поєднає мене з усіма тими, кого я скривдив. Нехай Святий Дух обдарує мене життям і оживить в мені любов до Тебе, щоб я безнастанно міг прославляти Тебе на віки віків. Амінь.

Пригадаймо собі, коли ми останній раз сповідалися і чи не затаїли від останньої доброї сповіді, або забули який-небудь гріх. Іспит совісті робимо звіряючись на:

Дві головні Заповіді любові

1. Люби Господа, Бога твого, всім серцем твоїм, всією душею твоєю, всією силою твоєю, всіма мислями твоїми. Це перша і найбільша заповідь.

А друга подібна до неї:

2. Люби ближнього твого, як себе самого.

 

Десять Божих Заповідей

1. Я – Господь Бог твій. Нехай не буде в тебе інших богів, окрім мене.

2. Не взивай намарне імені Господа Бога твого.

3. Пам’ятай день святий святкувати.

4. Шануй батька твого і матір твою.

5. Не вбивай.

6. Не чужолож.

7. Не кради.

8. Не свідчи неправдиво на ближнього твого.

9. Не пожадай жінки ближнього твого.

10. Не пожадай нічого, що є власністю ближнього твого.

 

Шість церковних заповідей

1. Установлені свята святкувати.

2. У неділі і свята брати участь у Святій Літургії.

3. Установлених постів дотримуватися.

4. Кожного року, щонайменше один раз, під час Великого Посту, приступати до Святих Таїнств Покаяння і Євхаристії.

5. У заборонені часи весіль і забав не справляти.

6. Злих книжок і часописів не читати.

Сім діл милосердя для душі.

1. Грішника навернути.

2. Невіжу навчити.

3. У сумніві порадити.

4. Сумного потішити.

5. Кривду терпеливо зносити.

6. Образу з серця прощати.

7. За живих і померлих молитися.

 

Сім діл милосердя для тіла

1. Голодного нагодувати.

2. Спрагненого напоїти.

3. Нагого зодягнути.

4. Подорожнього в дім прийняти.

5. Недужому послужити.

6. В’язня відвідати.

7. Померлого похоронити.

 

Головні гріхи і протилежні їм чесноти

1. Гордість. 1. Покора.

2. Захланність. 2. Щедрість.

3. Нечистота (розпуста) 3. Чистота.

4. Заздрість. 4. Зичливість.

5. Непоміркованість. 5. Поміркованість.

6. Гнів. 6. Лагідність.

7. Лінивство. 7. Пильність.

 

Гріхи, що кличуть про помсту до неба

1. Навмисне вбивство.

2. Гріх содомський (гомосексуалізм, лесбіянство, скотоложство та інші збочення).

3. Скривдження вбогих, вдів та сиріт.

4. Задержання належної заробітної плати.

 

Християнська праведність

Остерігайся злого – твори добро.

 

Зразок іспиту совісті

ЛЮБОВ ДО БОГА.

1. Чи звертаю своє серце до Бога так, щоби через дбайливе виконування Заповідей любити Його, як син батька, чи, можливо, більше дбаю про дочасні справи?

2. Чи маю сильну віру в Бога, який промовляє до мене через свого Сина Ісуса Христа? Чи дотримуюсь науки Церкви? Чи дбаю про поглиблення свого духовного життя, через молитву, читання Святого Письма, релігійної літератури і уникаю всього, що приносить шкоду моїй вірі? Чи твердо і без страху визнаю свою віру в Бога і Церкву? Чи в приватному і публічному житті охоче даю свідчення доброго християнина?

3. Чи молюся зранку і ввечері? Чи моя молитва є правдивою розмовою серця і розуму з Богом, чи тільки зовнішньою практикою? Чи жертвую Богові свою працю, радощі і терпіння? Чи звертаюся до Нього, коли мене опановують пристрасті?

4. Чи маю пошану і любов до Божого імені? Чи, можливо, ображаю Бога блюзнірством, кривоприсягою або взиваю Його ім’я марно? Чи належним чином вшановую і почитаю Пресвяту Богородицю і Святих?

5. Чи відношуся з повагою до неділі і свят, установлених Церквою? Чи беру активну участь щонеділі і свята у Божественній Літургії? Чи бодай раз на рік під час Великого Посту приступаю до Сповіді і Причастя?

6. Чи маю інших «богів» – тобто речі, про які більше дбаю і на які більше уповаю, ніж на Бога: багатство, забобони, гороскопи, спіритизм та інші форми магії: зливання воску, викачування яйця, сеанси в екстрасенса і ін.?

7. Чи покладаюся на волю Божу в хвилинах терпіння і хвороби? Чи, впадаю в стан розпачу та допускаю до свого серця злі думки і почуття? Чи в час терпіння і випробування застановляюсь над своїм життям і приймаю хворобу та терпіння як нагороду спів терпіти з Христом?

ЛЮБОВ ДО БЛИЖНЬОГО.

8. Чи в моїй хворобі пам’ятаю про терпіння і болі інших людей? Чи вдячний тим, які мною опікуються і мене відвідують?

9. Чи правдиво люблю свого ближнього? Чи, можливо, надуживав своїми ближніми для того, щоби реалізувати власні потреби? Чи став через слово або вчинок згіршенням для когось?

10. Яку плекаю в собі любов: правдиву чи егоїстичну? Чи перебував в неморальному товаристві або з людьми неморальної поведінки? Чи читав сороміцькі книги, журнали, листівки, дивився неморальні фільми? Чи зберігаю перед подружню чистоту? Чи допускався інтимних стосунків поза шлюбом, чи, можливо, живу разом з особою протилежної статі без церковного шлюбу? Чи допускався пестощів, які розбуджують в мені сексуальний потяг? Чи займався мастурбацією (онанізмом, самозадоволенням)? Чи допускався гомосексуальних, лесбійських, скотоложеських гріхів?

11. Чи зберігаю подружню вірність? Чи часом не ставлю свою працю, захоплення, забаганки вище добра власної сім’ї? Чи дбаю про християнське виховання дітей? Чи присвячую їм достатнього часу, чи радше, бажаю позбутися клопоту, відсилаю їх до перегляду телевізійних програм або на вулицю? Чи спільно молюся разом з дітьми? Чи даю дітям добрий приклад своєю батьківською чи материнською поведінкою? Чи шаную життя, чи не стаю вбивцею через чинення абортів, застосування штучних методів запобігання вагітності (презервативи, спіралі, маткові вкладки, перерваний статевий акт), які знищують щойно дане Богом життя? Чи вимагаю від своєї подруги (свого подруга) неприродного способу статевого співжиття?

12. Чи намагаюся зрозуміти мого ближнього так, як сам бажаю, щоби мене зрозуміли? Чи вмію змовчати і терпеливо зносити прикрість, яку вчинив мені мій ближній? Чи вмію пробачати моєму ближньому?

13. Чи ділюся своїм добром з людьми, біднішими за мене? Чи допомагаю обтяженим, нещасним, убогим? Чи погорджую людьми хворими, немічними, старшими, бездомними?

14. Чи беру активну участь у парохіяльному житті, в ділах апостоляту і милосердя? Чи молюся за Церкву, народ, парафію, добрі і ревні покликання до стану священичого і монаршого, за мир та справедливість у світі?

15. Чи дбаю про добро і розвиток суспільства, в якому живу, чи дбаю виключно про себе? Чи докладаю зусиль для того, щоби в суспільному житті поширювалась справедливість, добрі звичаї, злагода і любов? Чи сумлінно виконую свої громадські обов’язки?

16. Як використовую надану мені владу: для власної вигоди чи для добра інших? Чи справедливо, чесно і з любов’ю ставлюся до суспільних обов’язків? Чи виплачую належну зарплату працівникам, чи служу їм з любов’ю? Чи виділяю їм час на відпочинок, сповнювання родинних обов’язків та святкування неділі і свят? Чи виконую сумлінно обов’язки, які на мене покладено і до яких я зобов’язувався? Чи з повагою ставлюся до справедливих та слушних рішень влади? Чи давав або брав хабарі?

17. Чи я правдомовний в словах та ділах? Чи фальшивими та образливими словами, знеславою, нарушенням таємниці, обмовою та осудженням спричинив кривду ближньому?

18. Чи посягав на своє життя та життя ближнього? Чи будь-яким чином (навіть порадою чи співдіянням грошима) спричинився до вбивства ненародженої дитини? Чи зневажав Богом дане мені життя і здоров’я наркотиками, курінням, надмірним вживанням алкоголю? Чи з кимось бився? Чи перебував у гніві зі своїм ближнім? Чи проклинав ближнього? Чи заступався за ближнього? Чи своїми діями не спричинював загрози життю чи здоров’ю ближніх?

19. Чи крав або присвоював чужі речі? Чи затримував, позичену річ? Чи повернув вкрадену чи присвоєну річ, направив завдану шкоду? Чи шанував суспільне добро?

20. Чи готовий я із любові до Ісуса примиритися зі своїм кривдником? Чи зберігав у своїм серці ненависть і бажав комусь помститися?

21. Чи стараюся розвинути в собі таланти, дані мені Богом?

22. Чи намагаюся перебороти свої пристрасті: заздрість, непоміркованість в їжі і питті? Чи зберігав піст та стриманість? Чи під впливом гордості виносив себе понад інших, вважаючи за кращого? Чи накидав свою волю іншим, погорджуючи їхньою волею і правами?

23. Чи ставлюся до тіла як Божого дару, чи виставляю його на показ? Чи заплямував себе розпустою, пияцтвом, безсоромністю, непристойними словами, прагненнями та вчинками? Чи догоджав своїм пристрастям? Чи брав участь у забавах, іграх, видовищах, які суперечать християнській і людській гідності? Чи через свою безсоромність спонукав інших до гріха?

24. Чи під впливом страху або фальші поступав всупереч сумлінню?

25. Чи старався бути вільною дитиною Божою, чи роблю себе рабом якоїсь пристрасті? Чи не захоплювався комп’ютерними іграми, рок-музикою, окультизмом і колдуванням?

 

Жаль і постанова поправитися

Господи, Ісусе Христе, Спасителю мій! Прости мені мої гріхи. У своїй безконечній доброті Ти сказав, що не хочеш смерті грішника, але чекаєш, щоб він навернувся і жив. Ти, Милосердний, не хочеш моєї загибелі і кожним словом Своєї Божественної науки кличеш мене до спасіння. Прийми ж моє щире покаяння, бо з цілого серця жалую за вчинені мною гріхи і постановляю поправитися.

Боже, милостивий будь мені, грішному.

Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.

Без числа нагрішив я, Господи, прости мені.

 

СПОВІДЬ

Роблю виразно і достойно на собі знак хреста і вітаю сповідника словами:

Слава Ісусу Христу!

Останній раз я сповідався (тут кажу коли) і зневажив мого милосердного Господа такими гріхами…

Говоримо про всі свої гріхи, які ми пригадали в іспиті совісті. Відтак кажемо:

З цілого серця жалую, що я своїми гріхами зневажив Господа і з Божою поміччю постановляю поправитися.

Священик дає відповідну науку і покуту. Коли промовляє молитву розрішення, ми тричі хрестячись, молимося.

Боже, милостивий будь мені грішному.

Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.

Без числа нагрішив я, Господи, прости мені.

На закінчення робимо знак хреста, і, подякувавши, відходимо та виконуємо покуту. Дякуємо Богові, що маємо можливість таїнственно зустрітися з Ним у Святім Таїнстві Покаяння (Сповіді).

 

ІІ. ТАЇНСТВО ПРЕСВЯТОЇ ЄВХАРИСТІЇ (ПРИЧАСТЯ)

Для того, щоби з’єднатися з Богом, приступаємо до Таїнства Пресвятої Євхаристії. Пам’ятаймо про те, що приймаючи її, ми приймаємо самого Христа, який приходить до нас під видами Хліба і Вина, тож, приступаймо зі страхом Божим, вірою і любов’ю.

Приступаючи до Причастя, робимо на собі знак хреста з поклоном, складаємо руки на грудях, трохи відхиляємо голову назад, широко відкриваємо уста, чекаючи, поки священик ложечкою вкладе нам до уст Пресвяту Євхаристію. Опісля закриваємо уста не торкаючись ними ложечки і, зробивши на собі знак хреста, відходимо, дякуючи Богові за те, що дав нам можливість стати учасниками великого Таїнства спасіння людства.

 

ІІІ. НА ДОПОМОГУ ДІТЯМ, ЯКІ ГОТУЮТЬСЯ ДО СВЯТОГО ТАЇНСТВА ПОКАЯННЯ (СПОВІДІ)

Святе Таїнство Покаяння – це Таїнство, в якому через священика ми отримуємо від Господа Бога прощення вчинених нами гріхів, визнаючи їх на сповіді та щиро обіцяючи виправитись і почати нове життя.

Слід пам’ятати, що сповідаємося ми самому Богові, від якого й отримуємо прощення, а священик у здійсненні цього Святого Таїнства є лише посередником між Богом і людиною. До Святого Таїнства Покаяння (Сповіді) необхідно старанно приготуватись.

Є п’ять умов доброї Сповіді:

1. Пригадати свої гріхи (зробити іспит совісті).

2. Жаліти, що цими гріхами я зневажив самого Бога.

3. Постановити більше не грішити.

4. Визнати свої гріхи перед священиком у сповіді.

5. Виконати дану сповідником покуту.

 

Як зробити іспит совісті?

Зробити іспит совісті – це перевірити самого себе, як я виконував Божі і Церковні Заповіді.

– Чи вірю я в Бога, чи довіряю Йому?

– Чи, можливо, вірив в забобони, гороскопи, ворожіння?

– Чи я маю відвагу визнати свою віру перед іншими?

– Чи, можливо, мовчав, коли хтось говорив зневажливо про віру, про Бога та про Церкву?

– Чи плекаю у своєму серці любов до Бога?

– Чи вимовляю ім’я Боже або святих з пошаною?

– Чи, можливо, взивав ім’я Боже намарно?

– Чи вживав святі слова до жартів?

– Присягав неправдиво?

– Чи молюся вранці та ввечері?

– Якою є моя молитва? Чи є вона щирою розмовою з Богом?

– Чи розповідаю Богові про всі мої радощі і турботи?

– Чи намагаюся бути уважним і чемним у церкві?

– Чи благоговійно поводжуся у святилищі, якщо належу до вівтарної дружини?

– Чи беру участь кожної неділі і свята у Божественній Літургії?

– Чи молюся за своїх батьків?

– Чи, можливо, був впертим неслухняним, невдячним?

– Чи я є чемним у школі?

– Чи старанно вчуся, слухаю вчителів?

– Чи робив добро моїм ближнім?

– Чи, можливо, бажав комусь зла?

– Чи дякую іншим за добро моїм ближнім, яке вони мені зробили?

– Чи намагаюсь жити в злагоді з іншими?

– Чи, можливо, чинив їм кривду?

– Чи я не завдавав, болю звірятам?

– Чи вмію в інших побачити щось добре, чи зауважую лише недоліки?

– Чи радію успіхам інших?

– Чи заздрив, осуджував і обмовляв їх?

– Чи я є терпеливим у прикрі хвилини?

– Чи був швидким до гніву, сварки, бійки?

– Чи прощаю, коли мені завдали прикрість?

– Чи перепрошую ближніх, коли їх образив?

– Чи відповідав злом за зло?

– Чи я є щирим і добрим до всіх людей: вдома, на подвір’ї, у школі, на вулиці? Чи, можливо, поганими словами, думками і вчинками ображав їх? Був гордий, хвалькуватий, принижував інших? Говорив неправду, був нещирий, лицемірив? Намовляв когось до гріха?

– Чи шаную працю інших? Чи дбайливо ставлюся до речей?

– Чи брав чужі речі без дозволу і забував повернути позичену річ?

– Чи вимагав у батьків, того, що не є мені необхідне?

– Чи готовий прийти на допомогу ближньому?

– Чи легковажив і не помічав потреби інших?

– Чи заховував чужі таємниці?

– Чи дбаю про своє здоров’я?

– Чи не тратив багато часу на комп’ютерні ігри та перегляд телевізійних програм?

– Чи дивився погані фільми, малюнки; брав участь у поганих сороміцьких розмовах?

– Чи був лінивий до молитви, науки, праці?

 

Відповісти на всі ці питання не так легко. А тому потрібно знайти спокійне місце і помолитися до Святого Духа.

 

Царю небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе дібр і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

 

Щиро проси, щоб Господь допоміг побачити усі вчинені тобою гріхи, дав мудрість пізнати правду про себе та щиро жалувати за свої гріхи. Бог добре знає серце кожного з нас, знає усю нашу неміч, від Нього ніщо не є сховане і, незважаючи на усі скоєні нами провини, Він не перестає нас любити.

«Я полюбив тебе відвічною любов’ю, тим і зберіг для тебе мою ласку» (Єр. 31, 3).

Як добрий Батько, Він чекає мого навернення, чекає, що я прийду до Нього і перепрошу Його у Святому Таїнстві Покаяння. Дуже цінним і милим для Бога є моє бажання змінитися, моя постанова поправи, моє прагнення не завдавати болю іншим і собі. Тож щиро прошу Ісуса, щоб Він допоміг мені в цьому.

 

СПОВІДЬ

Я підходжу до священика і клякаю.

Священик благословляє мене.

Я роблю знак святого хреста:

«В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа»,

цілую хрест і вітаюся: «Слава Ісусу Христу!»

Я кажу: «Це моя Перша Сповідь», або

«Останній раз я сповідався (кажу коли), покуту виконав, гріха ніякого не затаїв (якщо затаїв, то називаю який саме).

Хочу перепросити Бога за мої гріхи…

(розповідаю якими гріхами я зневажив Бога).

 

З цілого серця жалую, що я своїми гріхами зневажив Господа і з Божою поміччю постановляю поправитися.

 

Уважно слухаю те, що священик мені говорить.

 

Уважно слухаю і запом’ятовую надану мені покуту.

 

Священик дає мені розрішення, а я, хрестячись тричі, молюся:

Боже, милостивий будь мені грішному.

Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.

Без числа нагрішив я, Господи, прости мені.

 

Священик благословляє мене.

 

Я роблю знак святого хреста і кажу:

«Дякую, Отче. Слава Ісусу Христу!»

та відходжу з місця Сповіді.

 

Я дякую Богові за Його любов, за те, що Він простив мені і виконую отриману покуту.

 

На закінчення дякую Богові за Його любов: таку незбагнену, безмежну, віддану і вірну.

МОЛИТВА ПОДЯКИ

Милосердний Господи! Дякую за Твою всепрощаючу любов до мене. Дякую за Святе Таїнство Покаяння, через яке я зміг навернутися до Тебе. Допоможи мені виправити мої помилки, на майбутнє не грішити і уникати всього, що доводить до зла. Дай ласку змінитись, щоб радо й вірно Тобі служити, бути чесним і доброзичливим до інших, старатися завжди робити те, що Тобі подобається, бо я люблю Тебе, мій добрий Боже! Амінь.

 

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *