Комісії у справах монашества, духовенства та соціального служіння звітують перед членами Постійного Синоду УГКЦ
Як ми вже повідомляли, робочі засідання Постійного Синоду УГКЦ очолює Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав. Участь у роботі беруть члени Синоду та їхні заступники: владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський, і владика Ярослав Приріз, єпарх Самбірсько-Дрогобицький. Участь заступників зумовлена карантинними обмеженнями у зв’язку з поширенням пандемії та неможливістю прибуття членів Постійного Синоду через закриття національних кордонів. Ще одним учасником засідань є Секретар Синоду Єпископів УГКЦ владика Богдан Дзюрах.
Насамперед, сучасний стан монашества і покликань до богопосвяченого життя представила Патріарша комісія УГКЦ з питань монашества на чолі з владикою Михайлом Бубнієм, екзархом Одеським. У своєму річному звіті доповідачі заторкнули зміни у формації та ініціативи богопосвячених осіб у зв’язку із поширенням пандемії коронавірусу. Зокрема, було представлено створення телефонних ліній взаємодопомоги, таких як Лінія духовно-емоційної підтримки, зініційована сестрами місіонерками Найсвятішого Ізбавителя (редемптористки) у співпраці із отцями редемптористами (Львівська провінція Згромадження редемптористів).
Відтак владика Богдан Данило, очільник Патріаршої комісії у справах духовенства, та о. Ігор Бойко представили річний звіт цієї Комісії. На початку доповіді подали на розгляд синодальних отців події та заходи, організовані Комісією впродовж року у нашій Церкві та поза її межами. Серед таких заходів варто пригадати про Конгрес національних делегатів, відповідальних за душпастирство покликань, який відбувся минулого року в Римі. Представником Української Греко-Католицької Церкви на ньому став о. Ігор Бойко. Також владика Богдан Данило згадав про зустрічі з кардиналом Леонардо Сандрі, очільником Конгрегації для Східних Церков, та кардиналом Бенжаміном Стеллою, префектом Конгрегації для духовенства, які він провів під час візиту ad limina американських єпископів у лютому 2020 року. Український єпископ зазначив, що католицькі кардинали були щиро зацікавлені поглибленням співпраці у сфері плекання душпастирства покликань між Української Греко-Католицькою Церквою та Апостольським престолом.
Оскільки Патріарша комісія у справах духовенства складається із двох підкомісій: підкомісії семінарійного виховання та підкомісії постійного супроводу духовенства, тому й звіт складався із двох основних частин. Підкомісія семінарійного виховання в особі отця Ігоря Бойка представила вимушені зміни у формації семінаристів, пов’язані з карантинними обмеженнями. Зокрема, усі семінарії УГКЦ оперативно відреагували на введенні державою обмеження та перейшли на дистанційне навчання за допомогою різних онлайн-платформ. Навіть більше, семінарійні отці до сьогодні намагаються не опускати формаційну складову виховання семінариста, проводячи курсові зустрічі та особисте спілкування із семінаристами задля загальнолюдського, психологічного та духовного виховання кандидатів до священства. Окремим пунктом отець Ігор подав на розгляд синодальних отців документ «Синодальні відвідини семінарій УГКЦ».
Владика Богдан Данило представив кілька напрямків із діяльності підкомісії постійного супроводу духовенства. Ця діяльність сьогодні розгортається у трьох основних напрямках: напрямки для постійної підтримки духовенства, супровід та формація священничих родин, а також випрацювання документа Instrumentum laboris «Золотий вік священства» про життя та підтримку священників на емеритурі.
Крім того, відбулося представлення діяльності Душпастирської ради, яке здійснив владика Кеннет Новаківський, єпарх Лондонський. «Праця Душпастирської ради від лютого 2020 концентрувалася навколо координації патріарших структур душпастирського спрямування. Проте в березні, коли розпочався карантин, ми мусили змінити умови нашої взаємодії, багато проєктів, які були заплановані, потрібно було перевести в онлайн-режим, від багатьох ініціатив ми були змушені відмовитися. Враховуючи номенклатуру комісій, які, фактично, працюють у різноманітних нішах і з різними цільовими аудиторіями, насправді важко розробити універсальну модель. Тому було прийнято рішення, щоб наші патріарші структури працювали у сфері координації єпархіальних структур в усьому світі. Карантин, хоч і приніс багато проблем, які ми відчуваємо вже зараз і готуємося до нової порції, проте це найкращий час для комунікації із віддаленими особами-структурами. Якщо конкретизувати, Душпастирська рада випрацювала 12 комунікаційних ініціатив, які можуть бути апліковані в будь-якій єпархії УГКЦ, включно із літургійними змінами в умовах постпандемійного часу», — зазначив о. Андрій Шестак, виконавчий секретар Душпастирської ради та співорганізатор звіту.
Наприкінці першого дня засідань Постійного Синоду УГКЦ слово взяв Відділ соціального служіння УГКЦ в особі його очільника — владики Василія Тучапця. Цей звіт був присвячений відповідям Української Греко-Католицької Церкви на кризу пандемії Covid-19. Передусім владика Василій Тучапець назвав створення Антикризового центру, який координує соціальну діяльність. Єпископ також подякував за вагомий внесок у боротьбу із наслідками пандемії трьом митрополіям УГКЦ: Львівській, Івано-Франківській і Тернопільсько-Зборівській. Зокрема, у Львівській архиєпархії на базі Шпиталю Шептицького створений центр «Covчег», який розвинув широку діяльність у сфері підтримки уразливих верств населення. Також владика пригадав про заклик Блаженнішого Святослава щодо перетворення церковного простору на шпиталі, який втілився у прийнятті на обсервацію медиків у Патріаршому домі у Львові та в Івано-Франківській духовній семінарії УГКЦ. До цього додається безліч ініціатив, запропонованих Церквою в цей нелегкий період: гарячі обіди для найубогіших та найвразливіших, закупівля засобів гігієни та захисту для лікарень і медичних працівників, придбання апаратів штучної вентиляції легень, іншого медичного обладнання і захисних костюмів, забезпечення безпечного простору в храмах та церквах, духовно-психологічна підтримка онлайн і т. д.
Засідання Постійного Синоду УГКЦ продовжаться 26–27 травня 2020 року.