Проєкт “Паростки майбутнього”: у Харкові “сонячні діти” вирощують органічну зелень

У Харкові четвертий рік діє ініціатива благодійного фонду «Карітас Харків»,  де діти з синдромом Дауна вирощують органічну зелень. Організація підтримує родини, що опинились у складних життєвих обставинах та потребують допомоги

Журналісти з регіональних редакцій разом з організатором престуру Харківським прес-клубом завітали до одного з офісів «Карітас Харків» та познайомились з робітниками фонду та їх роботою.

Ми потрапили у розпал підготовки до концерту 21 березня. Це щорічний Всесвітній день людей із синдромом Дауна, який 10 років тому започаткувала Генасамблея ООН. Діти готувались до свята, танцювали під музику та підспівували, а батьки підтримували їх оплесками. Заняття проводила соціальний педагог Тетяна Крохмаль, серед малих артистів були і діти спіробітників фонду, атмосфера була душевна, а заняття йшли за планом та дисципліновано.

Сонячні діти

Синдром Дауна у медичному світі названо ім’ям англійського лікаря, який у 1866 році відкрив і описав симптоми геномної патології. Люди з цим синдромом мають 47 хромосом замість звичних 46. Щороку в Україні народжується біля 400 малюків з додатковою хромосомою. Іх називають «сонячними» за добросердя та відсутність агресії.

У світі успішно працюють з соціалізацією таких дітей. Вони розвиваються повільніше за однолітків, втім регулярні заняття за методиками дають гарні результати. Наприклад, у Великобританії  біля 80% всіх дітей із синдромом Дауна навчаються разом із іншими школярами. На жаль, в Україні таких набираються лічені відсотки. І в основному залучення дітей до освітнього та культурного процесу лягає на плечі батьків, волонтерів та благодійних організацій.

Спеціалісти вважають, що синдром Дауна варто сприймати не як хворобу, а як спосіб життя, що має свої особливості. Допомога у догляді, розвиток навичок спілкування, творчих здібностей робить більш щасливою не тільки дитину, а і всю родину, яка турбується за її успішне майбутнє.

Чому саме мікрогрін

Щоб допомогти таким діткам опанувати нову справу у Харкові три роки тому благодійники запустили проєкт «Паростки майбутнього».

Ідея  навчити дітей з синдромом вирощувати корисний мікрогрін виникла у 2017 році під час одного з проєктів фонду – бізнес-школи для переселенців. Вона дуже сподобалась директору фонду отцю Сергію Ковалю, священнику Української Греко-Католицької Церкви тим, що можна поєднати вирощування нового корисного продукту – мікрозелені – з соціальною роботою.

«У «Карітасі» є багато різних інклюзивних проєктів, в цілому така діяльність типова для нас. Тому ми вирішили ці дві активності поєднати: навчання дітей з синдромом Дауна і вирощування мікрозелені. Це здається важким, адже така робота потребує від дітей добре розвиненої дрібної моторики. Але ми вірили, що у нас вийде», – розказує журналістам Марина Краснова, координаторка проєкту, яка п’ятий рік працює у благодійному фонді «Карітас».

На питання журналістів відповідає Марина Краснова, координаторка проєкту «Паростки майбутнього»

Щоб отримати фінансову підтримку ідею представили на конкурсі у Харкові, спочатку її не підтримали, запропонували краще відремонтувати якусь площадку чи футбольне поле.

Але ініціатори не здалися, бо були  впевнені в унікальності цієї ідеї та просунули її далі на Київ. «Столичній комісії наш задум дуже сподобався – вони були просто в захваті. Ми таки виграли цей конкурс і отримали 10 тисяч євро від фундації на фінансування цього проєкту», – коментує успіх команди Марина Краснова.

Проєкт виявився життєздатний, постійно долучаються нові учасники. Дітей приваблює. що посадивши насіння, вже через тиждень можна побачити результат. Звісно, якщо доглядати відповідально.

Надійні партнери – основа успіху

Ідею почали втілювати з пошуку фахівців, які навчать дітей та батьків вирощувати мікрозелень, доглядати за нею та використовувати в побуті. Агроконсультантами проєкту «Паростки надії» стали сестри Валентина Денисенко і Тетяна Чернікова.

В 2014 році вони з родинами виїхали до Харкова з окупованої Горлівки. Деякий час доводилось виживати, але переселенки розуміли, що тільки активні дії допоможуть їх родинам стати на ноги і знайти улюблену справу на новому місці.

Сестри активно працювали, навчались на тренінгах по малому бізнесу, паралельно вивчали ринок, шукали стартовий капітал та можливості співфінансування. Визначились з напрямом, і це став новий нішовий продукт – мікрозелень.

Оборотність бізнесу мікрогріну висока, бо врожаї можна збирати вже за один-два тижні, втім обладнання і самі теплиці потребували значних інвестицій. Щоб розпочати необхідно було 15 тисяч доларів. Допомогли грантові проєкти та місцеві програми допомоги бізнесу. Фермерське господарство назвали  Green For You, перші продажі на харківський ринок мікрогріну пішли влітку 2018 року.

Зараз під цією торговою маркою вирощується два десятки культур мікрозелені. Це редис, соняшник, горох, льон, люцерна та екзотичні види. Серед клієнтів, які закуповують зелень, супермаркети крупних торгових мереж, ресторани, заклади здорового харчування.

Співзасновниці фермерського господарства сестри Валентина Денисенко і Тетяна Чернікова, фото https://project.liga.net/projects/microgreen/

Заняття з вирощування мікрогріну дітками проєкту «Паростки надії» тривають вже три роки.  Агрокуратори навчають дітей вирощувати мікрогрін та правильно харчуватися. Учні отримують насіння, розписані методики догляду за рослинами, а натомість мають звітувати про свої успіхи, надсилати фото та відео.

«Дуже пишаємося тим, що в теперішніх карантинних реаліях, коли кількість занять довелось скоротити, діти вирощують мікрогрін вдома для себе і своєї родини. Хочемо привітати наших молодих сіті-фермерів з Міжнародним днем підтримки людини з синдромом Дауна. Ви неймовірні! Ви дуже талановиті! Ваші яскраві посмішки та міцні обійми розтоплюють серця і поселяють в них добро і любов. Ваша щоденна праця над собою викликає пошану і запрошує замислитися, чи варто нам опускати руки перед труднощами. Дуже любимо вас і вдячні долі за можливість бути причетними до такої благої справи», – так  привітали цього року своїх юних досвічених городників та учнів-початківців Валентина Денисенко і Тетяна Чернікова.

Підготувала Лариса Білозерова
Фото автора та фонду Карітас-Харків

За матеріалами

Також може зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *